חתול מקיא – סיבות שונות להקאות בחתולים

הקאה זו תופעה נפוצה בקרב חתולים. אמנם ההקאה עצמה אינה בעייתית, אך היא נחשבת לסימפטום שעשוי להצביע על מצבי בריאות שונים. פעמים הקאה יכולה להיות תוצאה של בליעת חרק. אך זה יכול להיות גם סימן לבעיית בריאות חמורה. כך שאם החתול שלכם מקיא עליכם להיות ערניים מאוד ולעקוב אחרי החתול שלכם. אתם צריכים להבין מה עומד מאחורי ההקאות. אם מדובר על הקאות חוזרות ונשנות, אם החתול שלכם מקיא דם או שהוא מראה תסמינים בריאותיים נוספים כמו חולשה וכדומה, עליכם לפנות אתו לבדיקה וטרינרית.

סיבות שונות להקאות בחתולים

  • כדור שיער – חתולים מנקים את עצמם כל יום. בפעולה זו החתול בולע שערות. בגופו של החתול מצטברות שערות בכדור שנוכח במערכת העיכול של החתול. הכדור הזה צריך כמובן להיפלט בדרך כלשהי מהגוף. הקאה יכולה להיות הדרך הטובה ביותר לפליטת כדור השיער מגוף החתול. הקאה זו מתרחשת באופן ספונטני.
  • תולעי מעיים – טפילים ותולעי מעיים יכולים להיות גם הם סיבה להקאות. במיוחד רווחת התופעה בקרב גורי חתולים.
  • מזון – חתול עלול להגיב בהקאות אם הוא ניזון מאוכל שאינו מתאים. האוכל יכול להיות לא עדין, אוכל שאינו היפואלרגני לחתול אלרגי ועוד. אם הקאות כאלו חוזרות על עצמן ולא אובחנו בעיות בריאות, מסתבר שהדבר הנכון יהיה להחליף את האוכל של החתול למזון עדין במיוחד או לאוכל היפואלרגני.
  • בליעת חרק – לאחר שחתול בולע חרק או כל גוף זר אחר התוצאה עשויה להיות הקאה. כמובן שכאן מדובר על הקאה חד פעמית ולא על תופעה שחוזרת על עצמה לאורך תקופה באופן קבוע.
  • סטרס – חתול שחווה תקופה לחוצה או עובר שינוי מהותי בחייו עשוי גם כן לסבול מהקאות. זו סיבה נוספת להגן על החתול ולהקל מעליו. מנעו ממנו ככל האפשר מצבים של לחץ וחרדות.

המלצות כלליות לגבי בריאות החתול

הבריאות של החתול שלכם חשובה לכם, היות שכך אתם מקפידים על תזונה טובה ומתאימה לפי מצבו וכן על ביקור שגרתי קבוע כנדרש אצל הוטרינר. זכרו שעליכם להיות תמיד ערניים מספיק למצב בריאותו של החתול שלכם, להרגשה הכללית ולתופעות כאלו ואחרות. כמו כן יש לדאוג להזנה איכותית ומתאימה שמספקת לחתול את כל צרכיו הפיסיים בלי לגרום לרגישויות או לאלרגיות. במקרים רבים הקאות או תופעות אחרות מצריכות בירור רפואי והתאמה מדויקת יותר של אוכל מתאים לחתול שאתם מגדלים.